
Twórcy popularnego komunikatora efemerycznego poinformowali o wprowadzeniu istotnej aktualizacji w aplikacji mobilnej. Określono ją mianem Chat 2.0 Jak zapewniają od początku czat w Snapchacie miał być odzwierciedleniem komunikacji face-to-face. Ich idea się nie zmieniła lecz została – przynajmniej zdaniem twórców – ulepszona. Czat w obecnej wersji ma być najlepszym sposobem rozmowy zaraz po komunikacji twarzą w twarz. Sprawdźmy na czym te zmiany polegają.
To, co najbardziej zwraca uwagę to możliwość płynnego przełączania się pomiędzy rodzajem prowadzonej rozmowy. Od teraz możemy w łatwy sposób – poprzez jedno dotknięcie – zmieniać czat z tekstowego na rozmowę wideo (jedno i dwukierunkową) albo dźwiękową. Jeśli nasz znajomy nie jest aktualnie obecny na Snapchacie to możemy zostawić notatkę głosową lub wideo. Warto podkreślić, że płynne przełączenie rodzaju rozmowy jest dostępne także w trakcie jej trwania. Oznacza to, że możemy po prostu w dowolnej chwili przełączyć się z połączenia wideo na rozmowę głosową albo na przykład nadal oglądać transmisję wideo od naszego rozmówcy jednocześnie wyłączając kamerę w naszym smartfonie i korzystać z pozostałych sposobów komunikowania czyli tekstu, naklejek i notatek!
Notatka wideo to zapętlone, maksymalnie 10-sekundowe nagranie, które może zawierać również dźwięk. Jeśli odbiorca dotknie takiej notatki to usłyszy nagrany dźwięk. Z kolei rozmowy audio i wideo możemy inicjować nawet jeśli w dane chwili nie rozmawiamy z daną osobą na chacie.
Kolejna nowość to płynne przechodzenie pomiędzy Stories. Kiedy skończymy oglądać dany zestaw materiałów to automatycznie włącza się nam kolejne Story z naszej listy. Wprowadzenie tego rozwiązania jak nietrudno się domyślić zwiększy liczbę wyświetleń Stories i będzie zachęcało do publikowania kolejnych. Do następnego Story możemy również przejść po prostu przeciągając palcem po ekranie w lewo. Z historyjki wychodzimy tradycyjnie czyli przeciągnięciem palca w dół.
Aktualizacja wprowadza także coś dla miłośników naklejek w chacie. Otrzymujemy ponad 200 nowych obrazków. Co więcej, jeśli wpiszemy w treści czatu jakieś popularne słowo np. love i dotkniemy buźki prowadzącej do zakładki z naklejkami to Snapchat zaproponuje nam obrazki skojarzone z tym słowem.
To jeszcze nie wszystko. Od teraz w ramach czatu możemy także przesyłać kilka zdjęć na raz! Każde z nich może być opatrzone tekstem, rysunkiem albo poprawione filtrem. Ponadto zdjęcia możemy przesyłać także podczas prowadzonej rozmowy audio/wideo.
Snapchat przygotował krótki materiał wideo dostępny w zakładce Discover, który prezentuje przegląd zmian wprowadzonych w aktualizacji.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dXauFp3OwJU[/youtube]
Wprowadzono również kilka modyfikacji w polityce prywatności Snapchata oraz warunkach użytkowania aplikacji. Na stronach internetowych znajdziemy informacje, zgodnie z którymi praktycznie wszystkie treści poza tymi, które udostępniamy Snapchatowi do sekcji Live/Local są usuwane z serwerów bezpośrednio po ich odczytaniu przez odbiorców. Zmiany w regulacjach w dużej części są także przygotowaniem do nowych usług/aplikacji, które mają zostać udostępnione już niedługo.
Nie jestem jakimś namiętnym użytkownikiem komunikatorów efemerycznych więc trudno, abym ekscytował się tą aktualizacją. Na pewno w można określić ją mianem rewolucyjnej, ponieważ tak jak napisał już Josh Constine z Tech Crunch, Snapchat postawił przede wszystkim na przeistoczenie jej w coś w rodzaju telefonu. Telefonu, który pozwala nam na prowadzenie komunikacji w sposób znany praktycznie tylko z rozmowy twarzą w twarz. Możemy prowadzić wideo rozmowę i natychmiast przełączyć się na zwykłą rozmowę głosową. To podobnie jak w świecie realnym, rozmawiamy z kimś a po chwili na przykład wyrażamy swoje emocje grymasem twarzy albo pokazujemy coś drugiej osobie gestem. Z kolei wprowadzoną w aktualizacji notatkę głosową przyrównałbym do szeptu na ucho 😉 Snapchat nie wywołuje we mnie szczególnych emocji. Ok. Zmiana jest duża ale nie sprawia, że będę bardziej aktywnym użytkownikiem tej apki. Jak dla mnie wszelkie aplikacje podobne do Snapczata, które stawiają na krótki, błyskawiczny przekaz spłycają komunikację między ludźmi. Ale to moja prywatna opinia 🙂
cover photo credit: Snapchat Billboard via photopin (license)